Get in Touch

Відставка прем’єра Шмигаля: чи можлива, коли і хто його замінить

Відставка прем’єра Шмигаля: чи можлива, коли і хто його замінить

"Ми "звільняли" прем’єра Шмигаля вже не раз. Але так близько до відставки, як зараз, цей Кабмін ще не був", – із сумішшю іронії та тривоги в голосі розповідає співрозмовник "Української правди" в команді президента Зеленського.

Зовні може здаватися, що за більш як чотири роки на посаді чинний прем’єр зумів досконало осягнути мистецтво "залишатися своїм". Як жартують у кулуарах української політики, Шмигаль не тільки найдовший за часом перебування на посаді прем’єр в історії України, але й найбільш непомітний.

Демонстративна медійна відсутність прем’єра була його свідомим вибором. Як і відмова від побудови хай якого власного політичного позиціонування. Денис Шмигаль повністю й без залишку – член команди Зеленського.

Реклама:

Прем’єр спокійно спостерігав за вигнанням десятків міністрів, депутатів, генпрокурорів, які починали "власну політичну гру". Він же був еталоном командності та лояльності.

Але, як показують події останніх тижнів, на всякого лояльного може знайтися ще більш лояльна людина.

Чому в Офісі президента готуються до можливої заміни уряду, які переваги на Банковій бачать у заміні Шмигаля віцепрем’єркою Юлією Свириденко та чи не розвалить урядова буря хиткий картковий будиночок у "Слузі народу", дізнавалась "Українська правда".

Реклама:

Свій лише на 99%. Чому готують відставку Шмигаля

Перша серйозна розмова про відставку Шмигаля на Банковій почалася ще влітку 2022 року.

На ту пору, після кількох місяців роботи влади в умовах повномасштабної війни, стало зрозуміло, що сама організація керівництва державою дуже неефективна.

Як розповідали в той час УП топи президентської команди, виявилось, що багато інституцій ледь не повним складом зникли в перші дні вторгнення зі столиці, і країна спокійно існувала без них.

Тоді Зеленський ініціював першу спробу великого переформатування уряду, укрупнення відомств, створення великих кластерних структур, які об’єднували повноваження одразу кількох нинішніх міністерств.

У червні 2022-го вперше у вузькому колі президента прозвучала й претензія до Шмигаля. Мовляв, він не здатен продукувати проривних ідей, які б трансформували країну і дали їй шанс вижити у війні.

Весна – літо 2022 року – час стрімкого злету президента Зеленського до статусу головної медійної зірки у світі. Але щоразу, коли він клав слухавку після розмови з кимось із найвпливовіших людей планети, то мусив повертатися до реального світу з реальним прем’єром: скромним, тихим, зануреним у рахунки / комуналку / газ-перегаз. Контраст був просто разючим.

Єдина спроба Шмигаля показати розмах своїх задумів відбулася на першій відновлювальній конференції у швейцарському Лугано влітку 2022 року. Але якщо та зустріч і мала в Україні масштабні наслідки, то хіба в розмірі злих кпинів від політиків та активістів у бік урядової команди за відсутність конкретики та реальних проєктів.

"Зараз логіка єдина: треба бігти швидше, щоб швидше перемогти. За останні місяці Зеленський дуже змінився – він переріс свій старий Кабмін. Йому треба команда, здатна працювати на іншому рівні", – пояснював УП у червні 2022 року один із важливих членів президентської команди.

"Але ви знаєте, як воно буває. То одне, то інше, то обстріли, то контрнаступ – і так до цього руки і не доходили. А тепер ситуація така, що якщо і міняти уряд, то зараз. Літом нічого особливого в політиці не відбувається, і новий уряд зможе тихо перейняти владу і готуватись до осені – зими", – пояснює уже в липні 2024-го інший співрозмовник УП в оточенні Зеленського.

Реклама:

Зовні здається, що за ці роки, які минули між двома цитатами, нічого особливого у владі не відбулося. Шмигаль спокійно пропрацював цей час без видатних проривів, але й без особливих провалів. Чому ж тоді його готуються відставити?

Перша причина може видатись несерйозною, але в нинішній системі влади є, мабуть, однією з ключових – втома президента Зеленського від уряду і його очільника.

Як розповідають співрозмовники УП, які впродовж останніх місяців були присутні на нарадах за участю прем’єра та президента, стосунки Зеленського та Шмигаля зараз чимось дуже нагадують стосунки президента і Валерія Залужного перед відставкою головкома.

Шмигаль не тільки найдовший за часом перебування на посаді прем’єр в історії України, але й найнепомітніший

Зеленський не дозволяє собі зриватися на прем’єра, але ледь не підкреслено ігнорує його, слухає з явним роздратуванням, загалом особливо не вслухається в те, що прем’єр говорить.

У президента є одна особливість у кадровій політиці: люди, яким він доручає роботу, мають його драйвити; якщо вони на особистому рівні не захоплюють Зеленського, то він навряд чи їм довірить щось важливе.

Тому коли хтось із команди втрачає цей емоційний зв’язок із президентом, то зазвичай згодом втрачає і посаду. Денис Шмигаль, за свідченнями джерел УП, зараз дуже близький і до першого, і до другого.

Наступна проблема, яка наближає відставку уряду – Кабмін, по суті, перестав продукувати позитивні новини.

Більшість проривних історій в міжнародці, військовій допомозі, фінансуванні тощо Зеленський вважає своїми досягненнями. А речі всередині країни, за які якраз і відповідає уряд, продукують лише негатив: загроза дефолту по приватних зобов’язаннях, економічні проблеми, колапс енергетики.

І взагалі, не важливо, що в більшості цих проблем власне уряд не винен. Головне, що саме Шмигаль приносить погані новини або асоціюється з ними.

А надто що майстер "токсичити" людей у команді президента дуже легко грає на праведному обуренні: поки урядовці обіцяють захистити і відбудувати енергогенерацію, населення довгі години сидить без світла.

Реклама:

Є ще один контекст, в якому варто розглядати можливу відставку Шмигаля. Мова про напруження стосунків української владної верхівки та західних партнерів, які "постійно щось хочуть і вимагають".

На вістрі цієї напруги мимоволі опинився Шмигаль. Саме уряд підписував меморандуми про зобов’язання з МВФ та іншими міжнародними структурами. І що геть погано – саме уряд був адресатом так званого "плану реформ", який розіслав Білий дім донорам та уряду України.

У цьому плані викладений великий перелік реформ, які має виконати Україна, зокрема щодо функціонування наглядових рад держпідприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя та загалом судової гілки влади тощо. Чимало з цих норм відверто тригерять Банкову і президента.

"Є враження, що Шмигаля можуть зняти тільки для того, щоб спробувати передомовитись по цих вимогах. Типу їх приймав Денис, але тепер його немає, давайте наново все це проговоримо. Цікаво, як партнери на це подивляться", – припускає один із впливових членів команди Зеленського.

Можлива негативна реакція партнерів на спроби переглянути взяті урядом зобов’язання щодо реформ може загострити і без того складні протиріччя всередині владної команди у Верховній Раді.

На Банковій переконані, що глава президентської фракції Давид Арахамія та глава уряду Шмигаль складають таку собі маленьку команду в рамках великої команди Зеленського і будуть триматися один одного.

Власне, як переконують співрозмовники УП у владі, Арахамія принаймні раз рятував Шмигаля від звільнення: коли у травні у відставку відправили віцепрем’єра Олександра Кубракова, тоді ж готувалось і звільнення прем’єра. Але воно відтермінувалось якраз стараннями Арахамії.

"На Банковій думають, що Шмигаль тіки вдає 100-відсоткову лояльність, а насправді працює у спайці з Давидом. Хоча Денис ніколи ні одного прохання не проігнорував, ніяку свою кар’єру не будує, завжди слухається – але Єрмак хоче повністю свою людину і все", – пояснює співрозмовник УП в команді президента.

Насправді, які б стосунки не були у прем’єра й лідера фракції, складно уявити, щоб вони пішли на відкриту війну проти Офісу.

"Очевидно, що вони воювати не будуть. Скажуть Шмигалю написати заяву, і він її напише, а Давид збере під це голоси", – переконує джерело УП в "Слузі народу".

Коли хочете, саме тому не так принципово, що в чинному законі про воєнний стан заборонено припиняти діяльність Кабміну, що формально станеться в разі звільнення глави уряду. За наявності політичної волі закон зможуть швидко змінити. Або знайти таку формулу, за якої "добровільна" відставка прем’єра не зможе трактуватись як припинення діяльності Кабміну.

"Людям на вулиці взагалі плювати, чи Шмигаль там у кріслі, чи хтось інший. Все одно все вирішує Зеленський. Але в Раді почнеться такий переполох, наші депутати почнуть вимагати кілька міністерств собі, захочуть звільнити кількох людей, які подобаються ОП, почнеться переділ влади. І все це заради чого і кого?" – розмірковує один зі співрозмовників УП в президентській фракції.
Важно

Статьи

Tags